Jak začít s jógou: 7 kroků k nalezení té pravé

1. Co je dobré vědět než začnete

Obecně se říká, že jóga je jen jedna. Jenže každý z nás má svoje vlastní a jedinečné tělo. Každý máme i nějaké ty zkušenosti a znalosti, které jsme na cestě životem získali. Jsou tu i různá zdravotní omezení. Zcela přirozeně tak každý z nás začíná právě z té svojí vlastní startovací pozice se svým vlatním tělem. Tomu by měl odpovídat i výběr jógy vhodné právě pro vás, právě teď.

2. Jak si vybrat tu pravou?

Možná čekáte, že na vás teď vybalím nějaký univerzální návod a řeknu vám, že jedině tahle jóga je ta pravá. Ráda bych, ale věřím, že tu pravou jógu a toho pravého učitele si ve výsledku každý potřebuje vybrat sám. A s tím vám ráda pomohu. Začneme tím, že se zamyslíme, proč s jógou chcete začít a co od toho očekáváte.

3. Proč začít s jógou

Každý má svou vlastní cestu a své vlastní důvody, které ho k józe přivádí.

  • Může to být běžná bolest zad od věčného sezení u počítače, bolest hlavy či stres.
  • Někdo hledá zdravý způsob, jak posílit a rozhýbat tělo dříve, než ho něco začne bolet.
  • Existují i různé sny. Naučit se stojku na rukou, dát si nohu za krk, postavit se na hlavu.
  • S blížící se plavkovou sezonou přichází touha po štíhlém a krásně vytvarovaném těle

Možná jste se v něčem z toho našli a možná máte úplně jiný důvod. Nic z toho není ani špatně, ani dobře. Prostě je jen potřeba se sám sebe upřímně zeptat, co je právě ten můj důvod, moje motivace, moje cíle a sny. Když se na výletě zastavíte před rozcestníkem, tak si také pravděpodobně vyberete cestu podle toho, jestli vede k místu kam chcete jít. Jestli už znáte směr té své cesty, tak můžeme vykročit směrem ke zvolenému cíli.

4. Zeptejte se ve svém okolí

Když jsem před lety váhala kam vyrazit na svoji první lekci jógy, napadlo mě, zeptat se kamarádky, která již na jógu chodila. Měla radost, že máme další společné téma. S radostí mi vysvětlila vše, co mě zajímalo a zodpověděla snad všechny mé dotazy a nejasnosti.

Získala jsem i důležité základní rady, na které mě v té době, vůbec nenapadlo se zeptat. Nakonec jsem na svou první lekci jógy vyrážela s ní. Před lekcí mě jakožto nováčka představila svojí učitelce, která se mě zeptala na zdravotní stav a řekla pár slov pro začátek. Najednou už jsem nebyla ten anonymní nově příchozí. Strach z neznámého nahradil příjemný pocit důvěry a bezpečí. Dodnes jsem jí za toto uvedení do jógového světa vděčná.

Na základě svojí zkušenosti, vám doporučuji se na chvilku zamyslet. Máte mezi přáteli někoho, kdo už se józe nějaký čas věnuje? Někoho komu jóga očividně pomáhá? Někoho, kdo vypadá, že kráčí podobným směrem, kterým se chystáte vydat? Pokud ano, zeptejte se ho.

Nejlepší je doporučení od někoho, koho znáte, komu důvěřujete. Od někoho, kdo vám rád odpoví na vaše zvědavé otázky. A možná vám rovnou nabídne, že můžete na vaší první lekci jógy vyrazit společně, jako se to před lety stalo mně.

Pokud nikoho takového nemáte, nezoufejte. Ještě je tu internet. V dnešní době má většina lektorů své webové stránky nebo stránku na Facebooku. Můžete tak snadno zjistit, co který učitel nabízí a jestli je to skutečně to, co hledáte. Zjistíte, jak dlouho se již učení jógy věnuje a jaké má vzdělání.

5. Vzdělání učitele

Rozdíly ve vzdělání učitelů mohou být dost zásadní. Většina učitelů má nějaký certifikát nebo diplom potvrzující, že absolvovali kurz pro učitele, na jehož základě jsou oprávněni daný styl jógy učit. Na internetu najdete nepřeberné množtví takových kurzů pro učitele jógy. Některé trvají několik týdnů, jiné několik let. Do některých přijmou i úplné začátečníky (!), jinde je požadavkem pro vstup do učitelského kurzu několikaletá jógová praxe.

Pro příklad, já jsem certifikovaná učitelka Iyengar jógy. Pro získání této kvalifikace jsem absolvovala tříletý učitelský kurz zakončený mezinárodně uznávanou zkouškou před komisí zahraničních senior učitelů.

Pokud se rozhodnete hledat lekce Iyengar jógy poblíž svého bydliště nebo práce, tak můžete nahlédnout do seznamu certifikovaných učitelů na stránkách České asociace Iyengar jógy.

6. Osobní kontakt

A ještě je tu jeden velmi důležitý aspekt. Osobnost učitele. Jestli vám sedne po takové té lidské stránce. Pokud vám někdo lidsky nesedne, tak nedává smysl vybrat si ho za svého učitele. I kdyby měl deset certifikátů a plné stránky doporučení od spokojených klientů.

Pro mě je například hodně důležitá srozumitelnost a jasnost výuky. Zda je učitel v případě nejasnosti ochotný a schopný danou věc vysvětlit. Zda je na lekcích podporující a přátelská atmosféra, která motivuje a dodává odvahu překonávat překážky a kráčet dál tou vlastní jógovou cestou ke svému vlastnímu cíli, měnit svůj sen ve skutečnost.

7. Hlavní je začít

Teď přichází na řadu krok nejdůležitější. Začít. Vypravit se na svou první lekci. Sám nebo s někým, ale hlavně začít. Ten nejlepší čas, kdy můžete začít je právě teď. Rozvrh a info o lekcích, které učím najdete na www.jogamarie.cz.

Ať už je ta vaše vyvolená jóga kterákoliv, tak přestaňte váhat, kdy začít a vykročte na svou jógovou cestu hned teď  🙂

Chcete vědět a vidět víc? Přihlaste se k odběru novinek a získejte jako dárek eBook. Pro více informací >> klikněte zde <<.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *