Lze se jógu učit on-line?

Jsem dlouholetým zastáncem názoru, že jógu nelze plnohodnotně předávat on-line formou. Přímý kontakt učitele s žákem je nenahraditelný, mnoho věcí se prostě na dálku učit nedá.

 

 ALE

Už je to téměř rok od začátku prvního lockdownu, kdy se ze dne na den skoro vše zavřelo a my zůstali doma. Izolovaní, včetně dětí, kterým se zavřely školy i školky. Všichni jsme měli strach z neznámého a netušili, co bude dál. Mé dny se rychle zaplnily domácí výukou, vařením a prací v domácnosti. Ve chvilkách volna jsem s obavami sledovala statistiky a zprávy. Věděla jsem, že někteří učitelé začínají učit on-line, ale já na to fakt neměla čas. A vlastně ho ani mít nechtěla. Na své stránky jsem umístila odkaz na on-line lekce své kamarádky s omluvou, že mě plně vytěžuje péče o děti. 

 

Moje první on-line lekce

V té době mi moje učitelka Olga Bishop poslala pozvánku na svou první online lekci. První setkání bylo přes platformu Zoom, aby otestovala, jak to vlastně funguje a jaké to má možnosti. Dodnes si živě pamatuji svoji radost, když jsem jí uviděla na monitoru svého počítače, mohla jí zamávat a pozdravit se s ní. Mluvila o tom, jak je důležité si v takto stresujícím období vybudovat a udržovat svůj pravidelný denní režim. Začala učit pravidelné dopolední lekce a jednou týdně odpolední. Nabídla nám tak skvělou šanci pravidelně s ní praktikovat.

Jenže já měla doma všechny tři děti a potřebovala v první řadě udržet jejich vyučovací režim a celé dopoledne tak pravidelně zabrala domácí škola. Párkrát se mi podařilo připojit se alespoň na tu odplední lekci, ale s dětmi pobíhajícími kolem mě, to tak nějak nebylo úplně ono.

 

První on-line kurz

A přišla další neodolatelná nabídka. Přes Zoom začal učit David Meloni. Předplatila jsem si na sebe navazující úterní lekce a byla vděčná za možnost praktikovat s tímto skvělým učitelem pravidělně každý týden a nejen nárazově na víkendových workshopech. Díky jeho jasnému a srozumitelnému učení, jsem viděla další a další souvislosti a nepřestávala se divit, jak moc se toho dá vysvětlit a naučit na dálku.

Jediné co mi trochu kazilo prožitek byl stres před každou lekcí… Vrátit se včas zvenku… uvařit včas večeři… obavy z toho, že děti začnou kvůli něčemu řvát a já Davida neuslyším a něco důležitého mi uteče. I tak to stálo za to. Užívala jsem si to až do prázdnin, kdy tyto lekce skončily. 

 

Začátek on-line přenosů ze Studia Hvězda

Někdy v té době mi zavolala Klára ze studia, jestli bych mohla přijít odučit nějakou on-line lekci ze studia. No vůbec se mi do toho nechtělo, ale.. . Velmi mi pomohlo, že jsem v té době na dálku praktikovala se svými učiteli a přišlo mi prostě fér udělat to samé pro svoje studenty. Pocit zodpovědnosti k mým studentům zvítězil nad obavami a nervozitou z něčeho nového. A musím přiznat, že teď jsem moc ráda, že jsem se k tomu  tehdy odhodlala a udělala ten váhavý krok do neznáma.

V současnosti už se těším na každou další cestu do Studia, na každý další přenos, těším se, jak malé dítě s kým se zas na lekci uvidím. Jo, a dva večery v týdnu volno od mých dětí, to taky není k zahození 🙂

 

Přístup k záznamu lekcí 

S příchodem prázdnin David uvedl nové vzdělávání učitelů ve formě tří dvouhodinových na sebe navazujících lekcí na určité téma. Dost jsem váhala, zda se během prázdinového cestování zvládnu vyskytovat v konkrétní čas v dosahu internetu a v prostředí, kde je možné cvičit. Asi jsem nebyla sama, neboť přišel další email, že ke každé lekci budeme mít k dispozici na 30 dní její záznam. V tu chvíli nebylo nad čím váhat. Naprosto neuvěřitelná možnost té doby. Praktikovat se svým učitelem téměř naživo a pak si v klidu vše zopakovat. Najednou jsem byla před lekcemi v klidu a stejně tak i během nich. Věděla jsem, že když mi cokoliv uteče nebo mi to nebude jasné, tak se k tomu mohu vrátit a pustit si to znovu. Už žádný stres kvůli řvoucím dětem, přicházejících za mnou kvůli svým trápením. Jak kdyby ten klid ze mě vycítily a přenesl se i na ně. Nejmenší si občas vlezl do pokoje, tiše pozoroval, jak cvičím a když jsem se otočila zády, tak nenápadně mával a zkoušel zda mu David taky zamává 🙂

 

Podobný systém výuky nabídla i Abhijata Iyengar (vnučka BKS Iyengara). Opět cykly tří na sebe navazujících dvouhodinových lekcí a týden přístup k záznamu každé lekce.

 

 

Stále nemohu věřit, jak moc jsem se od těchto skvělých učitelů během posledního roku naučila. Jak moc mi to v mé praxi pomohlo, kolik nejasností se vyjasnilo. Ano, žádný on-line kurz nemůže plně nahradit živou výuku, ale může to být skvělý parťák pro chvíle, kdy to na živo prostě nejde. Rozhodla jsem se proto dál sdílet, co se mi osvědčilo.

 

 

Cyklus 5-ti lekcí s přístupem k záznamu

V březnu tak ze Studia Hvězda spouštíme první on-line cyklus s přístupem k záznamu každé lekce. První on-line kurz 5-ti na sebe navazujících lekcí. Každý týden jedna on-line lekce, kde se můžeme vidět a praktikovat společně. A pokud někomu cokoliv uteče, má týden k dispozici přístup k záznamu lekce. Možnost si vše v klidu zopakovat a projít.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *