Lze se jógu učit on-line?

Jsem dlouholetým zastáncem názoru, že jógu nelze plnohodnotně předávat online formou. Přímý kontakt učitele s žákem je nenahraditelný, mnoho věcí se prostě na dálku učit nedá.

ALE

Přišel covid a s ním prvního velký lockdown, kdy se ze dne na den skoro vše zavřelo a my zůstali doma. Izolovaní, včetně dětí, kterým se zavřely školy i školky. Všichni jsme měli strach z neznámého a netušili, co bude dál. Moje dny se rychle zaplnily domácí výukou, vařením a prací v domácnosti. Ve chvilkách volna jsem s obavami sledovala statistiky a zprávy. 

Věděla jsem, že někteří učitelé Iyengar jógy začínají učit online, ale já na to fakt neměla čas. A vlastně ho ani mít nechtěla. Na své stránky jsem umístila odkaz na online lekce své kolegyně a kamarádky s omluvou, že mě plně vytěžuje péče o děti. 

Moje první online lekce

V té době mi moje tehdy nejbližší učitelka Iyengar jógy Olga Bishop poslala pozvánku na svou první online lekci. První setkání bylo přes platformu Zoom, aby otestovala, jak to vlastně funguje a jaké to má možnosti. Dodnes si živě pamatuji svoji radost, když jsem jí uviděla na monitoru svého počítače, mohla jí zamávat a pozdravit se s ní. 

Mluvila o tom, jak je důležité si v takto stresujícím období vybudovat a udržovat svůj pravidelný denní režim. Začala učit pravidelné dopolední lekce a jednou týdně odpolední. Nabídla nám tak skvělou šanci pravidelně s ní praktikovat.

Jenže já měla doma všechny tři děti a potřebovala v první řadě udržet jejich vyučovací režim a celé dopoledne tak pravidelně zabrala domácí škola. Párkrát se mi podařilo připojit se alespoň na tu odpolední lekci, ale s dětmi pobíhajícími kolem mě, to tak nějak nebylo úplně ono.

První online kurz

A přišla další neodolatelná nabídka. Přes Zoom začal učit italský učitel Iyengar jógy David Meloni, který je celosvětově uznávaným učitelem s nejvyšší dosaženou certifikací získanou přímo od BKS Iyengara.

Předplatila jsem si na sebe navazující úterní lekce a byla vděčná za možnost praktikovat s tímto skvělým učitelem pravidelně každý týden a nejen nárazově na víkendových workshopech. Díky jeho jasnému a srozumitelnému učení, jsem viděla další a další souvislosti a nepřestávala se divit, jak moc se toho dá vysvětlit a naučit na dálku.

Jediné co mi trochu kazilo prožitek byl stres před každou lekcí… Vrátit se včas zvenku… uvařit včas večeři… obavy z toho, že děti začnou kvůli něčemu řvát a já Davida neuslyším a něco důležitého mi uteče. I tak to stálo za to. Užívala jsem si to až do prázdnin, kdy tyto lekce skončily. 

Začátek online přenosů ze Studia Hvězda

Někdy v té době mi zavolala Klára ze Studia Hvězda, jestli bych konečně mohla začít učit nějaké online lekce. No vůbec se mi do toho nechtělo, ale…

Hodně mi pomáhalo, že jsem v té době na dálku praktikovala se svými učiteli a přišlo mi fér udělat to samé pro moje studenty. Pocit zodpovědnosti k mým studentům nakonec zvítězil nad obavami, strachy a nervozitou z něčeho nového. A musím přiznat, že s odstupem času jsem moc ráda, že jsem tehdy, i přes svoje strachy, udělala ten první obávaný krok do neznáma.

Po nějaké době už jsem se těšila na každou další cestu do Studia, na každý další přenos, těšila se, jak malé dítě s kým se zas na online lekci uvidím. 

Jo, a dva večery v týdnu volno od dětí a mojí drahé polovičky, to taky nebylo k zahození 🙂

Přístup k záznamu lekcí 

S příchodem prázdnin David Meloni uvedl nové vzdělávání učitelů ve formě tří dvouhodinových na sebe navazujících lekcí na určité téma. Dost jsem váhala, zda se během prázdinového cestování zvládnu vyskytovat v konkrétní čas v dosahu internetu a v prostředí, kde je možné cvičit. Asi jsem nebyla sama, neboť přišel další email, že ke každé lekci budeme mít k dispozici na 30 dní její záznam

V tu chvíli nebylo nad čím váhat. Naprosto neuvěřitelná možnost té doby. Praktikovat se svým učitelem téměř naživo a pak si v klidu vše zopakovat. Najednou jsem byla před lekcemi v klidu a stejně tak i během nich. Věděla jsem, že když mi cokoliv uteče nebo mi to nebude jasné, tak se k tomu mohu vrátit a pustit si to znovu. 

žádný stres kvůli řvoucím dětem, přicházejících za mnou kvůli svým trápením. Jak kdyby ten klid ze mě vycítily a přenesl se i na ně. Nejmenší si občas vlezl do pokoje, tiše pozoroval, jak cvičím a když jsem se otočila zády, tak nenápadně mával a zkoušel zda mu David taky zamává 🙂

Podobný systém výuky nabídla i Abhijata Iyengar (vnučka BKS Iyengara). Kurzy na sebe navazujících lekcí a dvoutýdenní přístup k záznamu každé lekce.

Stále nemohu věřit, jak moc jsem se od těchto skvělých učitelů během prvního “online” roku naučila. Jak moc mi to v mojí praxi pomohlo, kolik nejasností se vyjasnilo. Ano, žádný online kurz nemůže plně nahradit živou výuku, ale může to být skvělý parťák pro chvíle, kdy to na živo nejde. Rozhodla jsem se proto dál sdílet, co se mi osvědčilo.

Online kurz 5 lekcí s přístupem k záznamu

V březnu 2021 jsme spustili první online kurz vysílaný ze Studia Hvězda. První online kurz na sebe navazujících lekcí s přístupem k záznamu každé lekce. Každý týden jedna online lekce, kde se můžeme vidět a praktikovat společně. A pokud někomu cokoliv uteklo, měl týden k dispozici přístup k záznamu lekce. Možnost si vše v klidu zopakovat a projít.

Mile mě překvapil zájem lidí a krásná odezva. Už v průběhu kurzu, mi přišlo pár dotazů, jestli kurz budu opakovat.

K mému velkému překvapení se do opakovacího kurzu přihlásila i část lidí, kteří už měli za sebou ten první. Na upozornění, že budu učit znovu to samé pro lidi, kteří ten první kurz nestihli, se mi dostalo odpovědi, že to nevadí, že si to rádi zopakují.

V průběhu opakování kurzu mi někteří účastníci psali krásné zprávy, jak je to skvělé a že díky kurzu začínají nebo znovu začínají doma pravidelně cvičit.  A znovu se pár lidí ptalo, kdy kurz budu opakovat, že by se rádi znovu přidali. Někdo chtěl kurz doporučit svým přátelům, kteří se chystají začít doma cvičit a chtějí začít postupně krok za krokem od začátku.

V té době se znovu otevřelo studio a já byla ráda, že zas mohu učit naživo. Připadalo mi, že už není důvod učit online, když už se zas můžeme scházet. Jenže část lidí se mě znovu ptala na online. Někdo to má na živé lekce daleko, někdo nechce chodit mezi lidi, někdo má doma děti a nemá k nim hlídání.

Vypadalo to, že bych stejný kurz mohla učit stále znovu a znovu. A tak vznikl Online kurz pro zdravá záda a emoční stabilitu. Je to kurz základů Iyengar jógy krok za krokem v pěti týdnech. Každý týden dostanete email odkazem na video jedné přibližně hodinové lekce a několik dalších užitečných věcí, které vám usnadní najít si čas a začít cvičit pravidelně. Více informací o kurzu najdete tady. 

Nadále tedy učím hlavně naživo ve Studiu Hvězda v Praze 6 na Petřinách a v IYIP v centru města. Pro přehled všech pravidelných lekcí pro veřejnost, které učím, klikněte na Rozvrh.

Online lekce a kurzy vnímám jako užitečnou podporu pro samostatnou domácí praxi. Pokud zrovna teď přemýšlíte jak (znovu) začít cvičit doma, určitě omrkněte Online kurz pro zdravá záda a emoční stabilitu