Můj příběh

Kdo jsem dnes

Jsem matka tří dětí a cítím se dobře ve svém zdravém těle. Fascinuje mě provázanost fyzického těla a emocí, možnosti jejich vzájemného ovlivňování. 

Jsem vděčná za poznání metody, díky které mohu žít ve zdravém a krásném těle, prožívat život naplno a plnit si své sny.

Bývalo to jinak…

Je to až neuvěřitelný rozdíl oproti dobám, kdy mě trápily bolesti zad a kolen. Moje nálady a sebevědomí byly jak na houpačce a stejně tak moje váha.

Dospívání

 

U lékaře se mi opakovaně dostalo ujištění, že na bolesti zad a kolen jsem ještě mladá a že na základě provedených vyšetření je vše v pořádku a bolesti vlastně mít nemohu. Ke všemu se přidaly změny nálad, prý v dospívání běžné.

Učila jsem se tedy, jak přežívat se svojí přecitlivělostí a změnami nálad. Bolesti už jsem považovala za takovou běžnou součást života. Ač jsem aktivně sportovala a zkoušela různé diety, získání spokojenosti sama se sebou a svým tělem zůstávalo nedosažitelným snem.

 

Jak šel čas, začaly se objevovat další zdravotní potíže. Ocitla jsem se u bylinkáře pana Kříže, který mi pomohl z nejhoršího a pak mi sdělil, že vše ostatní souvisí se zablokovanou páteří. Doporučil mi vyhledat fyzioterapeuta a cvičit jógu. Dokonce jsem dostala i knížečku s povídáním o józe a základními cviky. Psal se rok 2007 a já tehdy vůbec netušila, jak osudové pro mě toto doporučení bude.

 

Světlo naděje 

 

Darovanou knížečku, Povídání v lotosovém květu, jsem přečetla jedním dechem a začala podle ní cvičit. Po pár týdnech jsem se odhodlala vyrazit i na první živou lekci jógy a začala cvičit pravidelně nejen doma, ale i na vedených lekcích. Bavilo mě to a vnímala jsem, že záda bolí trochu méně a život je tak nějak veselejší. 

To už se mi pomalu blížila třicítka a já začala toužit po dětech. A ono to nešlo. Až touha po miminku mě přivedla k fyzioterapeutce, která mi vysvětlila, proč mě bolela záda a kolena. Vysvětlila mi, že mít flexibilní tělo není zas až taková výhra.

Konečně vím proč

Flexibilita jde často ruku v ruce s nestabilitou. Díky té pak dochází k přetěžování slabých míst a vzniku bolestí, bloků a zatuhlin, kterými tělo svá slabá místa vlastně chrání. Bohužel jsem se taky dozvěděla, že pro někoho s mým tělem je jóga naprosto nevhodná

Začínala jsem zjišťovat, že není jóga jako jóga. Metoda výuky dle BKS IyengaraIyengar jóga, není o přeprotahování svalů a důraz je kladen právě na správné nastavení těla, které vede k získání síly, stability a přiměřené flexibility.

Cesta k uzdravení

Jógové cvičení mě bavilo a zajímalo čím dál víc. Pomáhalo mi lépe zvládat moje smutky a změny nálad. Učila jsem se lépe vnímat své tělo, chápat a používat základy správného držení těla a hybných stereotypů. Jóga se postupně stávala mojí vášní a neodmyslitelnou součástí života.

Moje tělo se postupně dostalo do stavu, kdy jsem přirozeně otěhotněla a porodila svoje první dítě. A za 15 měsíců druhé. Mezi kojením, výměnou plen a vařením jsem přemýšlela jak s jógou dál pokračovat. 

V roce 2012 jsem nastoupila do tříletého kurzu pro učitele Iyengar jógy. Ano čtete správně. Abych se mohla stát certifikovanou učitelkou Iyengar jógy, prošla jsem tříletým kurzem. Ten jsem úspěšně zakončila v roce 2015 zkouškou před mezinárodní komisí.

Co mi jóga dala

Metoda Iyengar jógy mě naprosto uchvátila svojí systematičností a efektivností. Bolesti zad a kolen, které mě od mládí trápily, postupně odešly. Překvapivě se nevrátily ani v průběhu mých těhotenství a ani během následující péče o tři malé děti. Naučila jsem se, jak pomocí těla ovlivňovat svoje nálady a myšlenky.

Co nabízím

Nyní nabízím na vlastní kůži ověřenou fungující metodu získání a udržování zdravého těla a emoční vyrovnanosti. Ráda vám pomohu cvičit jógu tak, aby vám bylo lépe a lépe. Jóga může být i vaší cestou, jak se zbavit současných bolestí a dalším bolestem předcházet.

Setkat se můžeme na lekcích v Praze. Učím pravidelné lekce na Petřinách ve Studiu Hvězda a v centru v Iyengar Yoga Institutu Praha. Bližší informace k lekcím a místům, kde učím najdete v záložce ROZVRH LEKCÍ.

Pro cvičení v pohodlí vašeho domova mrkněte na Online Kurz pro zdravá záda a emoční stabilitu. Během pěti týdnů vás provedu základy Iyengar jógy. Prozradím tipy, jak (znovu) začít smysluplně a efektivně cvičit doma.

Pokud chcete zatím jen pokračovat ve čtení, je tu pro vás eBook zdarma Zbavte se bolestí zad a kolen – 7 tipů jak zdravě cvičit jógu.