“Hromádka na horší časy” aneb jógová minisekvence pro uvolnění stresu a znovuzískání energie

Představuji vám naši hlídací kočku Šklíbu a mojí hromádku. Úvodní fotka zachycuje, jak svědomitě Šklíba hlídá hromádku jógových pomůcek, která mi doslova zachránila krk. Nechápete? Tak si pojďte přečíst příběh o zrození a životě téhle hromádky. Prozradím vám díky čemu a jak vznikla. Ukážu vám,  jak se s ní dá hrát a k čemu se vám může hodit. A kdo ví, možná přijde čas, kdy zachrání krk i vám.

Mě srazila k zemi, jako rána z čistého nebe, zpráva, o které jsem věděla, že jednoho dne přijde. Naivně jsem si namlouvala, že na ní budu po těch letech připravená. Nebyla. Tvrdě jsem si uvědomila, že jsou věci, na které se asi ani připravit nedá. Moje devítiletá dcera dostala konkrétní termín na operaci srdce. Zpráva s konkrétním datem operace mi odstartovala neskutečně náročné období

Naivně jsem si myslela, že mě, po tolika letech pravidelné jógové praxe, hned tak něco nerozhodí. A najednou tu bylo něco, co mě fakt hodně rozhodilo. Zároveň jsem potřebovala sílu a energii, abych dokázala být co možná nejvíc v klidu. Potřebovala jsem být oporou své dceři a nepřenášet na ní svůj strach, který jsem o ní měla. Najednou jsem zas naplno prožívala, co s člověkem udělá strach.

Chvíli mi trvalo to vše přijmout a uvědomit si, že je potřeba tím projít. Byla jsem na pokraji vyčerpání z domácího vzdělávání a všeho kolem a do toho přišla tahle pozvánka na operaci. Jak mi ten stres sedl za krk, začala jsem se hrbit. Ramena stažená nahoru a dopředu tak, že jsem ani nemohla pořádně dýchat. Zoufale jsem potřebovala obnovit energii a zklidnit se

Měla jsem “náhodou” domluvené setkání s fyzioterapeutem. Svaly za krkem jsem měla tak zatuhlé, že mi je rozpíchával jehličkami. Postupně mi povoloval nejztuhlejší svaly a u toho jsme si povídali. Je to zkušený fyzioterapeut a rozhodně jsem nebyla první, u koho viděl, jak tělo reaguje na intenzivní stres vycházející ze strachu o někoho blízkého. Připomněl mi, jak je důležité průběžně uvolňovat stažené svaly kolem krku a v horní části hrudníku. 

Vlastně ani nevím, jestli mi víc pomohlo uvolnění zatuhlých svalů, nebo to že jsem si o tom všem mohla s někým popovídat. Otevřeně přiznat svůj strach a nahlas přemýšlet o dalších souvislostech. Uvědomit si, že pokud se zhroutím vyčerpáním, tak nebudu schopná pomáhat ani nikomu dalšímu. Plně si uvědomit, že si teď potřebuji vytvořit čas a prostor pro sebe a znovu získat svou sílu a energii.

Druhý den ráno jsem se rozhodla podívat se na svět z jiné perspektivy a stoupla si na hlavu. Po pár minutách na hlavě jsem se cítila mnohem lépe a pokračovala ve cvičení. Na konci cvičení jsem se cítila téměř jako znovuzrozená a tak jsem si použité pomůcky rovnou poskládala na hromádku ke zdi, abych je měla hezky po ruce na další den. 

Tahle hromádka pomůcek se tak stala mojí spásou. Je to vlastně takové Lego pro dospělé. A když budete číst dál, tak se dozvíte, co se s tím dá dělat a můžete si pak sami doma taky trochu pohrát a vyzkoušet si na vlastní kůži, jak to hezky funguje 🙂 

Hromádka #1

Nejprve z hromádky odebereme pouze jógovou podložku a rozložíme ji na zem. Vzpomeneme si, jak se protahuje kočka nebo pes a začneme podobně. Říká se tomu pozice psa hlavou dolů,  Adho Mukha Svanásana. Pak dojdeme nohama k rukám a chvíli zůstaneme v hlubokém předklonu, Uttánásana. Tím své tělo jemně připravíme na následující praxi obrácených pozic (to jsou ty hlavou dolů a nohama nahoru).

Vezmeme jógovou podložku a dvakrát přeložíme. Tím  vznikne prostor, kam si můžeme stoupnout na hlavu.

Sirsásana (pozice stoje na hlavě) je jedna z nejdůležitějších jógových ásan. Ve starých jógových spisech je označováná jako král všech ásan. Je to základní pozice a má několik dalších variací, které se označují jako cyklus Sirsásany

BKS Iyengar (ref. 1) uvádí, že lidé trpící úbytkem spánku, paměti a vitality se pravidelným a správným praktikováním této pozice uzdravují a stávají se zdroji energie. Mohlo by vás zajímat, že pravidelné cvičení této pozice způsobuje zdravý průtok krve mozkovými buňkami. To je osvěžuje a tím se zvyšuje síla myšlení a myšlenky jsou jasnější. Je posilujícím lékem pro lidi, jejichž mozky se rychle unaví. 

Po stoji na hlavě je vhodné chvíli zůstat stát na nohou v hlubokém předklonu. Vhodná je varianta pozice předklonu (Uttanasana) s chodidly na šíři boků a rukama umístěnýma na zadní části hlavy stejně jako při stoji na hlavě. Dochází tak k příjemnému protažení zadní části krku a vlastně celé zadní strany trupu i nohou.  

Hromádka #2

Pomůcky z druhé hromádky nám pomohou postavit se na ramena a nezatěžovat a nepřeprotahovat při tom krkční páteř. Jedná se vlastně o široký vyvýšený “schod”. Nahoru na tento “schod” patří ramena a nadloktí, zatímco hlava spočívá níže na zemi a díky tomu krk zůstává volný

Výška vypodložení je individuální. Obecně lze říci, čím ztuhlejší tělo, tím vyšší vypodložení. 

Sálamba Sarvángásana I (pozice stoje na ramenou s oporou) je královnou či matkou všech ásan. A jako matka usiluje a pečuje o harmonii a štěstí domova, tak tato ásana napomáhá k harmonii a spokojenosti v lidském organismu. 

Jelikož hlava zůstává v této převrácené pozici zpevněná a přísun krve regulován, uklidní se nervy a bolesti hlavy (dokonce i ty chronické) ustoupí. Díky uklidňujícímu účinku této pozice na nervy se uleví lidem, kteří trpí na podrážděnost, nervové poruchy, snadno se rozčílí nebo trpí nespavostí. Změna přitažlivosti v těle také ovlivňuje břišní orgány, takže se střeva volně pohybují a polevuje zácpa. V důsledku toho se tělesný systém zbaví toxinů a člověk se cítí plný energie.  

BKS Iyengara (ref.2): “Není vůbec přehnané tvrzení, že člověk, který pravidelně praktikuje Sarvángásanu, pocítí svěžest a sílu a bude se cítit šťastný a sebevědomý. Vlije do něj nový život, jeho mysl bude klidná a pocítí radost ze života.”

V pozici Sálamba Sarvangásana se doporučuje setrvat nejméně 5 minut. Postupně lze dobu setrvání v pozici prodloužit až na 15 minut. 

Možné je přidat i další varianty této pozice a začít praktikovat “Cyklus Sarvángásany“. Pro lepší představu přikládám několik fotek pozic, které jsou součástí tohoto cyklu.

Halásana
Karnapídásana
Eka Páda Sarvángásana
Parsvaika Páda Sarvángásana
Setu Bandha Sarvángásásana
Úrdhva Padmásana

Ne náhodou dávám na první místo pozici Halásana (pozice pluhu). Účinek Halásany je tentýž jako u pozice Sarvangásana I. Navíc se v ní díky stažení revitalizují břišní orgány. Díky předklonu dopředu se k páteři dostane mimořádný přísun krve a to pomáhá ulevit od bolesti zad. BKS Iyengar (ref.1) doporučuje tuto pozici i pro lidi náchylné k vysokému krevnímu tlaku. Pokud provádějí nejprve Halásanu a pak Sarvángásanu, nepocítí nával krve a pocit přeplněné hlavy.

Pokud s jógou teprve začínáte, tak Halásana je první obrácenou pozicí. Měli byste se ji naučit cvičit jako první, než začnete praktikovat další obrácené pozice. Začít s tím můžete krok za krokem v Online kurzu pro zdravá záda a emoční stabilitu. Až po zvládnutí Halásany se metodicky pokračuje učením pozic stoje na ramenou a stoje na hlavě.  A koho to začne bavit, tak pak přichází na řadu pozice stoje na předloktích, stoje na rukách a jejich varianty. 

Hromádka #3

Nejen při stresu je důležité myslet na uvolnění a otevření horní části hrudníku. K tomu mohou posloužit dva bolstry. Jeden menší pod hrudník, mezera pro ruce a větší bolstr pod hlavu.

Supta Badhakonásána (pozice vleže se „svázanýma“ nohama) je jedna z nejlepších a nejpříjemnějsích pozic. Přináší člověku pocit rozveselení. Můžete v ní bezpečně ležet delší dobu, obzvláště s podloženou hlavou a hrudníkem. Tato ležící pozice pomáhá zároveň relaxovat mozek i svaly.

Hromádka #4

Důležitou součástí jógové praxe je naučit se relaxovat. Obecně dochází k hlubší relaxaci těla, když ležíme na zádech. Uvolnění těla je pak často provázené pocitem chladu. Proto jógová podložka překrytá bavlněným kobercemPro lepší uvolnění ještě složíme deku a použijeme ji jako poštář pod hlavu a krk

Śavásana (pozice mrtvoly) je pozicí, při které zůstává tělo nehybné. Po nějakou dobu při plném vědomí, zůstává tělo bez jakýchkoliv pohybů a stejně klidná by měla být i naše mysl. Směřujeme ke stavu bytí bez myšlenek.  

Toto vědomé uvolnění posiluje a osvěžuje tělo i mysl. Učíme se postupně umění relaxovat a být jen tady a teď. Při bolestech zad můžete podložit kolena bolstrem nebo si dát nohy na židli (ref. 3). 

Minisekvence v praxi

  • Nejprve se trochu protáhnout v pozici Adho Mukha Svanásana.
  • Pak dojít k nohama k rukám a zůstat chvíli v hlubokém předklonu s názvem Uttánásana.
  • Na pár minut si stoupnout na hlavu do pozice Sirsásana a hned má člověk víc energie. 
  • Chviličku předklon Uttánásana na uvolnění krku a prodloužení celé zadní části těla. 
  • Na zklidnění pár minut pozice stoje na ramenou Sarvángásana a/nebo Halásana. 
  • Na otevření horní části hrudníku a zlepšení nálady vypodložená Supta Badhakonásana
  • A pak pár minut Śavásana. Jen tak si chvíli lehnout, relaxovat a vůbe nic nedělat, na nic nemyslet…  
  • A to vše až do chvíle než přijdou děti, že mají hlad nebo nějaké jiné mamíííí…

BKS Iyengar (ref. 4): “The challenge for the spiritually free man is to live according to five qualities: courage, vitality, right and usefull memory, awareness through living in the present moment, and total absorption in his activities.”

Reference
  1. BKS Iyengar: Light on Yoga 
  2. BKS Iyengar: Výklad jógy
  3. Geeta S. Iyengar, Rita Keller a Kerstin Khattab: Iyengar Yoga for Motherhood
  4. BKS Iyengar: Light on life
Přejít nahoru