Dítko háčkuje, aby mělo teplý oběd

V době zavření škol se u nás doma pletl skřítek. Tedy, abych byla přesná, náš prvňáček se učil plést. A zatímco prvňáček pletl, jeho starší sestra byla smutná. Chodí do třetí třídy a pléstumí od první. Těšila se, že letos se ve škole bude učit háčkovat. Jenže škola je zavřená… 

Přišla tedy s nápadem, že když mohu s mladším bráchou plést, tak s ní mohu háčkovat. A vlastně proč ne. 

Háčkování stejně jako pletení výborně pomáhá zlepšovat jemnou motoriku a koordinaci pohybů. Proto je dobré děti v těchto činnostech podporovat. Zároveň se tím učí něco vytvářet krok za krokem, cvičit svou vůli k dotažení věcí až do zdárného konce. A co může být takovým zdárným ukončením procesu háčkování? Ideálně něco krásného a užitečného

Našla jsem háček a vlnu. Uháčkovala jsem první dvě řady a už mi to brala z ruky, že už to umí. Překvapilo mě, že jí to opravdu šlo. Nevěřícně jsem na ni koukala, jak bleskově pochopila princip a samostatně háčkovala. Během chvilky měla uháčkovaný první zkušební kousek. 

Chvilku jsme přemýšleli, co užitečného by se dalo uháčkovat


Děti si občas nosí do školy vlastní obědy v termosce. Před nějakým časem jsem nejstaršímu synovi uháčkovala obal na termosku, jako ochranu před jejím otlučením. Dětem se moc líbil a Terezka se teď rozhodla uháčkovat si jeden pro sebe. 

Začala háčkovat kolečko, které bude tvořit dno obalu na termosku. Háčkování chvílemi přerušovala, aby poměřila, jestli už je kolečko tak velké jako dno termosky.

Když bylo kolečko dostatečně velké, přestala přidávat oka. Z každého oka udělala jen jedno nové a začala vznikat rovná část obalu. Vypadalo to jako miska nebo ptačí hnízdo. 

Naprosto se do háčkování ponořila. Háčkovala u stolu, na lavici,  v křesle… 

A možná by háčkovala dodnes. Naštěstí své háčkování průběžně zkoušela navléknout na termosku a skončila ve chvíli, kdy byl obal akorát. Terezku háčkování tak bavilo, že uháčkovala obaly rovnou dva. Pro sebe a pro mladšího brášku. 

A tady je malé shrnutí jednotlivých fází háčkování od kulatého dnapo hotový obal s termoskou. 

Teď už asi začínáte tušit, jak souvisí háčkování a teplý oběd. Děti mají alergii na mléko, a proto jim občas dávám s sebou do školy teplý oběd v termosce. Používám kvalitní termosky na jídlo, kde obsah vydrží teplý několik hodin. První obal na termosku byl háčkován se záměrem zabránit otlučení povrchu termosky. Na začátku byl jen jeden obal a dvě termostky.  Překvapivě termoska s háčkovaným obalem udržela svůj obsah teplý po delší dobu. 

Háčkovaný obal je tedy krásný a zároveň užitečný. Užitečný tím, že chrání povrch termosky a zároveň výrazně prodlužuje dobu, kdy je jídlo v termosce tepléTím se dostáváme k tomu, proč dítko háčkuje, aby mělo déle teplý oběd 🙂

A jestli vás zajímá, jak se u nás pletl skřítek, tak to najdete v článku Pleteme skřítka. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *