Jak ušít chiton

Změříme dítko od ramen až pod kolena. 

Látku z role (to jest přeloženou podélně napůl) ustříhneme (nebo utrhneme) na změřenou délku dítka plus 5 cm na švy. Poté látku přepůlíme v místě podélného skladu. Z látky tak vzniknou 2 stejné obdélníky. Šířka obdélníku bude polovina šíře látky (cca 70 cm). Délka podle velikosti dítka od ramen těsně pod kolena (cca 90 – 100 cm). 

Začneme horní stranou chitonu. Na každém obdélníku zvlášť dvakrát založíme a našpendlíme oblouk pro výstřih (délka otvoru cca 30 cm). Zbylých 20 cm z každé strany od výstřihu na ramena jednou založíme a zaentlujeme.

Oba kusy látky otočíme lícovou stranou k sobě a sešpendlíme na každé straně stejně dlouhý ramenní šev. Odzkoušíme na dítku zda výstřihem projde hlava a zda mu zároveň nezklouzává z ramen. Velikost otvoru výstřihu případně zmenšíme či zvětšíme podle velikosti dítka a švy prošijeme na stroji a rozžehlujme do stran.

Na každém ramenním švu vytvoříme 3 sklady směrem od výstřihu k rameni. Našpendlíme a prošijeme do obdélníku těsně kolem ramenního švu.

Na zbývajících stranách chitonu (boční a spodní okraje) vytvoříme obrubu tak, že látku dvakrát zahneme (cca 2 x 0,5 cm), sešpendlíme a na jeden zátah po celém obvodu prošijeme na šicím stroji.

Obrátíme chiton naruby a odměříme boční švy tak, aby vzniklé otvory na ruce byly dostatečně volné (i na případnou mikinu a bundu pod chitonem) a rozparky umožňovaly volný pohyb včetně běhu a skoku do dálky. Otvor pro rukávy může být cca 28 cm a délka prošití cca 25 cm. Odměřené boční švy sešpendlíme a prošijeme těsně vedle založení.

Obrátíme ušitý chiton na líc a šití je hotovo

Zbývá už jen doplnit vhodný pásek.

Pomyslnou třešničkou na dortu je ozdobení ušitých chitonů potiskem, který budou děti s paní učitelkou dělat ve škole sami během výtvarné výchovy. Pro představu, jak takové zdobení může vypadat, přikládám fotky chitonu vytvořeného v roce 2022.